Новини
Моцарт зі Львова: Оксана Линів готує для «Човна» видання унікальних щоденників сина Вольфганга Амадея
05.07.2018

Перший документальний проект про Франца Ксавера Моцарта, сина класика-композитора, що жив у Львові — незабаром у видавництві «Човен». Із подорожніх щоденників та листів Франца Ксавера читачі довідаються про його роки в Галичині, концерти Європою та особисте життя. Укладає ексклюзивну книжку українська диригентка Оксана Линів.

Листи й подорожні щоденники сина Вольфганга Амадея Моцарта, що жив у Львові, ще ніколи не виходили однією збіркою. Частина текстів зберігається в архівах Фонду Mozarteum у Зальцбурзі, частина — в інших бібліотеках Західної Європи.

«Аби дістати рукописи, нещодавно я спеціально відвідала бібліотеку Королівської консерваторії у Брюсселі, в архівах якої знаходиться оригінал подорожнього щоденника Франца Ксавера, а також деякі листи. До нашої збірки увійдуть всі основні записи з щоденника, який Франц Ксавер Моцарт вів власноруч, а також віднайдені та розшифровані його листи й рукописні матеріали», — розповіла Линів, яка теж має прямий стосунок і до української, й до австрійської музики. Зараз вона диригує філармонійним оркестром у австрійському місті Ґрац.

Фрагмент щоденників Франца Ксавера Моцарта. З архіву бібліотеки Королівської консерваторії у Брюсселі

Саме вона разом із командою активних львів’ян заснувала міжнародний  фестиваль класичної музики LvivMozArt, який відкриває для жителів та гостей міста постать Франца Ксавера Моцарта. Цьогоріч фестиваль відбудеться вже вдруге. «Я впевнена, що такі ініціативи як LvivMozArt та все частіше виконання музичних творів Франца Ксавера Моцарта стануть імпульсом до подальших досліджень його життя та творчості, — стверджує Оксана Линів. — А значить і до подальших знахідок його втрачених творів та історичних документів.»

Народжена у Бродах Оксана Линів вивчає тексти про Франца Ксавера вже з 20 років. «Колись я взялася за вивчення німецької мови, аби отримати доступ до першоджерел творчості композиторів, — розповідає укладачка збірки. — Серед них був і Франц Ксавер Моцарт.» Проте дістати оригінальну інформацію про сина Моцарта в Галичині непросто — протягом 174-х років після смерті композитора лише поодинокі дослідники збирали і опрацьовували матеріали цього митця.  «Однак це, напевно, і притягує ще більше, адже кожна знахідка є особливою і стає пазлом, який відкриває для тебе все більш цілісну картину», — каже Линів.


Листи та щоденники Моцарта у перекладі Ольги Сидор з’являться наприкінці грудня 2018 року. Окрім того, за мотивами листів режисер Олександр Фразе-Фразенко планує зняти про Франца Ксавера документальний фільм.

Книжка побачить світ за сприяння Австрійського бюро кооперації у Львові, Відомства федерального канцлера Австрії та фестивалю LvivMozArt.  Нагадаємо, що у липні 2018 року у «Видавництві Старого Лева» також вийде художня книжка «Моцарт із Лемберга» Богдана Коломійчука.

Олеся Яремчук, «Човен»

Останні новини
0
Кошик
  • No products in the cart.