Новини
6 фільмів про ромів на вихідні
15.12.2017

Що ми знаємо про ромський світ? Чи не найдоступніший спосіб відчути ромські звичаї, світогляд, культуру — подивитися кіно. Пропонуємо добірку з шести художніх фільмів, які допоможуть зазирнути у світ цього народу й глибше його зрозуміти.

1. Snatch (2000) Великий куш. Пригодницька комедія від режисера Ґая Річі. Головний герой на ім’я Френкі має переправити крадений діамант з Англії до США. Натомість він потрапляє в епіцентр неабияких неприємностей. Зазирає в бійцівський клуб, де на нього починають полювання: російський мафіозі, двоє друзів, грабіжники, боксер і чимало інших колоритних персонажів стараються «зірвати куш». Кінострічка розказує про життя «ірландських мандрівників» — кочову етнічну групу, що живе на території Ірландії, Великобританії та США. Самі вони називають себе «пейві» (Pavee), а також відомі як ірландські роми.

2. Angelo My Love (1983) Анжело, моя любов. Герой цього фільму — одинадцятирічний ром, який добре знається на вуличних порядках. Сценарій було написано спеціально для виконавця головної ролі Анжело Еванса, якого режисер Роберт Дюваль випадково зустрів на одній із вулиць Нью-Йорка. Кінострічка знайомить із ромською сім’єю та її ладом, із судовою системою ромів і їхніми життєвими законами. Чудова нагода зазирнути в життя нью-йоркських ромів, які, хоч і асимілювалися, зберегли у своєму побуті чимало традиційних елементів.

3.Time of The Gypsies (1988) Час циган. Епічна сага під оригінальною назвою «Дім для повішення» («Dom za vešanje») — найвідоміший фільм Еміра Кустуріци. Це фантасмагорична історія, де переплітаються багато сюжетів і героїв; про юного рома, який здатен поглядом рухати предмети; про магію, любов і помсту. Велику частину фільму знято мовою західноєвропейських ромів — романі. Центральна музична тема «Ederlezi» запозичена з однойменної пісні, популярної серед ромів Югославії. «Ederlezi» означає «День Юрія»: цього дня прийнято різати баранів, а герой пісні, бідний хлопчик, спостерігає за святом іздалеку. Стрічка отримала приз Каннського кінофестивалю за найкращу режисерську роботу.

4, 5. Latcho Drom (1993), Korkoro (2009) Добрий шлях, Сам по собі. Режисера Тоні Гатліфа, який живе у Франції, називають батьком ромського кіно. У багатьох фільмах він використовує ромську мову. Радимо дві його роботи: «Добрий шлях» (приз каннської програми «Особливий погляд») — почасти художній, почасти документальний фільм про розосередження ромів по світу, наповнений автентичною ромською музикою. «Сам по собі» (гран-прі Монреальського кінофестивалю) — фільм за мотивами реальних подій, присвячений історії румунських ромів, які переховувалися від німецьких окупантів у Франції 1943 року.

6. Papusha (2013) Папуша. Режисери Йоанна Кос-Краузе та Кшиштоф Краузе зняли драматичний фільм за мотивами біографії ромської поетки Папуші, яка жила в Польщі. Вона народилася в кочовому таборі, у 15 років була видана заміж за вдвічі старшого чоловіка, пережила Другу світову війну та геноцид ромів — і зрештою, несправедливо звинувачена, дорого розплатилася за свою творчість. Героїня гостро переживає трагедію свого народу, а водночас, за словами очевидців, у житті Папуша була легкою та світлою людиною — попри все пережите.

Останні новини
0
Кошик
  • No products in the cart.